Sponzorský dar od společnosti IQ – THERM CZ

Dne 26. 11. 2020 převzali sušičtí hasiči hodnotný sponzorský dar od společnosti IQ – THERM CZ – Horažďovice se sídlem v Komušíně. Obchodní manažer firmy Václav Makovec, DiS. předal zástupcům hasičského sboru přenosný elektrický vodní skútr IQ-WSF 3 Pro. Prioritním využitím bude záchrana osob z vodní hladiny, ke které je zásahová jednotka předurčena.

Vodní skútr IQ WSF umožňuje svou konstrukcí zachránit několik tonoucích najednou díky nosnosti 500 kg. Může být použit jak s jezdcem tak bez jezdce - součástí výbavy je dálkové ovládání. To umožňuje vyslat samotný skútr na průzkum s upevněnou kamerou stejně jako pro přímou záchranu tonoucí osoby.

Plně nabitá baterie umožní provoz v délce 30 – 120 min. Doba jízdy je ovlivněna aktuální rychlostí, směrem jízdy, odporem vody a samozřejmě hmotností jezdce. Výkon motoru (2x 1 200 kW) dovoluje rychlost 1,6 m/s s jezdcem, bez jezdce až 4 m/s. Velkou výhodou je nízká hmotnost –

17 kg. Díky této vlastnosti se může skútr snadno transportovat i v kufru osobního auta.

Na displeji v zorném úhlu jezdce se zobrazuje aktuální rychlost, stav baterie a směr pohybu. Kontrolka propojená s optickými senzory signalizuje přítomnost jezdce. Senzory detekují přítomnost jezdce. Pokud by došlo k jeho pádu, skútr se ihned zastaví.

Ovládání je velmi snadné. Na bocích skútru jsou madla s ovládacími tlačítky. Dvě tlačítka slouží pro regulaci rychlosti jízdy a druhá dvě pro směr.

V nejbližších dnech dojde k zaškolení členů zásahové jednotky z obsluhy skútru. Následně plánujeme praktický výcvik, abychom dokázali v případě potřeby skútr ihned použít. Všichni přivítáme, pokud budeme skútr používat ponejvíce při ukázkách a jeho nasazení při záchraně osob bude minimální.

Jsme rádi, že i v této tak nepříznivé době, jaká je v současnosti existují firmy, které darují nezištně nové technické prostředky a tím podpoří a zkvalitní činnost hasičů při nasazení u mimořádné události.

" Přejeme si, abyste nás nepotřebovali "