Hasiči si nacvičili pohyb na tenkém ledě.

Na konci listopadu loňského roku jsme se "pochlubili" novou technikou - vodním skútrem. Psali jsme o naplánovaném výcviku, teoretický proběhl prakticky vzápětí. V lednu je připraven první praktický výcvik - skútr by zřejmě při tomto zásahu nenašel využití, ale určitě bychom ho měli s sebou. V sobotu 23. ledna 2021, kdy teploměr ukazuje ˇpříjemné" +3°C přijíždí tři hasičská vozidla na kraj Dalovického rybníka (třetí vozidlo je profesionálních hasičů - ti nás dnes doprovází a aktivně se účastní výcviku). Ti, kdo by šli na zimní procházku by se asi divili - několik hasičů se vydává na zamrzlou vodní plochu a zdálky připomínají indiánské tanečníky - dva kroky, tři podupnutí, jeden krok, zhoupnutí se - a tak pokračují ke středu rybníka. Vzápětí jeden z hasičů (povoláním rybář) upozorňuje na místo, kde přezimují kaprovité ryby (tzv. hnízdo). Led zde bude slabší a tak se vydáváme trochu doleva. Za několik okamžiků pak přichází již se záchrannými vestami další a na určeném místě rozbíjí led. Není slabý, tloušťka může být cca 20 cm. Pak už nic nebrání k zahájení výcviku - záchraně osoby, pod kterou se probořil led. Hasiči zkouší několik variant, první se žebříkem, následuje paddleboard, který máme také k dispozici. Pak se zkusí i páteřová deska. Pro všechny varianty jsou ve vodě dva hasiči - jeden so vždy "topí". Další dva jsou pak v rolích zachránců. Po skončení výcviku označujeme místo s dírou v ledu výraznou červenou barvou - opatrnosti není nikdy nazbyt!

" Přejeme si, abyste nás nepotřebovali "